Jakou zvolit podlahu? 

Ať už stavíte nový dům či pouze rekonstruujete obytné či nebytové prostory, výběr podlahy je klíčovou záležitostí. Měla by mít dlouhou životnost, protože se nemění až tak často a snadno. Proto je třeba podlahu vybírat se zřetelem na místo a volit dle vlastností, které od ní očekáváme. 

Nečekejte, že zde získáte informaci o jedné jediné podlaze, která je dokonalá a vhodná kamkoli. Každý typ podlahy má své výhody a nevýhody a nutné je tedy zvolit dle místa, kde budou položeny a plnit tak svůj účel. Na co se tedy při výběru zaměřit? 

 

Podlaha dle jejího umístění

Zaleží nejen na místnosti, ale také na tom, zda je podlaha vybírána do domku či panelákového bytu nebo do nebytového prostoru. Dnešní trh nabízí velmi široký sortiment podlahových krytin a je tedy třeba vhodně vybírat. 

Do místností jako je koupelna či kuchyň by se měly volit podlahy, které jsou odolné proti vlhkosti. Při výběru podlahy do kuchyně je také třeba myslet na možnost poškození v případě pádu ostrých předmětů jako nožů a jiných kuchyňských potřeb a podlaha by tedy měla být více odolná. Vhodné jsou podlahy typu dlažeb, které jsou však studené. Dnešní trh nabízí také kvalitní a teplejší vinylové podlahy

Do obytných místností je zase vhodné myslet spíše na pohodlnost a teplo a volit tak podlahy příjemné na dotek. Vhodné jsou například různé typy PVC, přírodní linolea, plovoucí podlahy nebo dřevěné podlahy a případně i koberce. 

Vybíráte-li podlahu do nebytových prostor, je nutné přemýšlet nad jejím zatížením a snadnou údržbou. Hodí se například různé typy PVC podlahových krytin, linolea či vinylová podlaha. 

 

Speciální požadavky při výběru podlahy

Dalším požadavkem, se kterým se setkáváme, a měl by být při výběru zohledněn, je například bezpečnost podlah pro děti. Podlahy tak volíme nekluzké (PVC, linoleum, vinylové podlahy), případně upravíme povrch dřevěné podlahy protiskluzným lakem. Chcete-li vybrat podlahu, která je vhodná pro alergiky, z výběru vyřaďte určitě koberce. Máte-li domácí mazlíčky, i pro ty by měly být voleny podlahy neklouzavé a také odolné proti poškrábání. 

V případě pokládání podlahy do panelákového bytu, je nutné přemýšlet o izolaci hlučnosti. Té se může dopomoci také vhodným podkladem pod podlahu. Pokud přemýšlíte nebo jste už rozhodnuti o instalaci podlahového topení, musíte tomu výběr podlahy přizpůsobit. Vhodné jsou zejména vinylové či PVC podlahy, naopak méně vhodné je použití dřeva. 

Nevíte-li si stále rady s výběrem, rádi Vám s tím pomůžeme. Proto nás neváhejte kontaktovat.