Podlahové topení – ano či ne? 

Stavíte dům či rekonstruujete své obydlí a přemýšlíte, zda zvolit podlahové topení? Zajímá Vás, jestli nebude spotřeba energie v takovém případě nákladnější a jaké další přínosy či záludnosti s sebou volba podlahového topení přinese? Přečtěte si, kam a proč je topení v podlaze vhodné a kdy ho raději nevolit.

 

Jak podlahové topení funguje? 

Podlahové topení je v dnešní době velkým trendem a získává si stále větší oblibu. Toto topení je nainstalované pod podlahovou krytinou a můžeme si ho představit například tak, jako kdybychom radiátor rozmístili po celé ploše podlahy. Na rozdíl od radiátorů a jiných topných těles, teplo sálá zespodu od podlahy a vzduch tedy necirkuluje po místnosti. Protože jde teplo od nohou, je to pro člověka velmi příjemné a mnohdy stačí o několik stupňů nižší teplota, než jakou byste nejspíš topili radiátorem. Šetří se tak nejen energie, ale také zdraví, jelikož menší teplota nevysušuje tolik vzduch. Topení je zabudované pod podlahou, není tedy nutné instalovat další topná tělesa, která by místnosti ubírala na vzhledu. 

 

Je však vhodné kamkoliv? 

Bohužel, ne všude se instalace podlahového topení vyplatí. Dnes se využívá zejména u novostaveb, někdy dokonce jako jediný zdroj tepla. Z hlediska energetické spotřeby je podlahové topení vhodné do prostorů, které jsou dobře izolovány. Především pokud si přejete mít podlahové topení v celém obytném prostoru. V případě, že nemá teplo kudy unikat, je podlahové topení naopak málo energeticky náročné a ušetříte tak za náklady

Nechcete-li topení v podlaze mít po celém obydlí, osvědčuje se zvláště v koupelnách. Podlahy v koupelnách jsou nejčastěji v podobě dlažeb a proto také velmi studené. Díky instalaci topení do podlahy si můžeme užívat i v koupelně příjemných dotyků bosé nohy na podlaze. Také se díky teplu podlaha dříve osuší a nevytváří se tak ve vlhkých prostorách koupelny plísně a jiní roztoči. 

 

Jaké podlahové krytiny zvolit? 

Máte-li z hlediska instalace podlahového topení jasno, měla by Vás zajímat otázka ohledně vhodnosti podlahových krytin. Ne všechny jsou pro podlahové topení vhodné a je tak třeba i jejich volbu v tomto ohledu zvážit. K tomuto účelu se hodí buď plovoucí podlahy, případně PVC, dlažby či vinylové podlahy. Nevhodné jsou zejména koberce, které působí izolačně a nevodí tak teplo do místnosti. 

Návrh a instalaci podlahového topení byste měli přenechat odborníkům, kteří s ní mají zkušenosti a budou si vědět se vším rady. Neváhejte nás tak v případě zájmu kontaktovat, rádi Vám poskytneme odborné poradenství a konzultaci ohledně varianty pro Vás nejlépe vyhovující, ať už se jedná o topení podlahové či jeho jiné varianty.