Výběr kotle – jaký pořídit? 


Pořizujete si kotel a nevíte si rady s výběrem? V dnešní době je v nabídce na trhu několik druhů kotlů, z nichž není jednoduché si vybrat ten pravý pro Vás. V případě, že potřebujete poradit s výběrem, je lepší pozvat projektanta do místa, kam bude kotel instalován, a probrat s ním možné varianty výběru. Ve stručnosti se však pojďte podívat alespoň na základní rozdělení, abyste měli přehled, kde se pohybují Vaše možnosti.


Plynové kotle nebo elektrické?


Kotle si vybíráte dle druhu paliva, z jehož spálení se bude využívat teplo. V dnešní době se využívají buď kotle na pevná paliva, která musíte doplňovat v průběhu topení, což může být pro někoho značně nepohodlné. Další možností jsou kotle, kde palivo doplňovat nemusíte, a jeho provoz je tak jednodušší. Jedná se o plynové či elektrické kotle. Plynové kotle si však nemůže pořídit každý, nutnou podmínkou je možnost přívodu plynu v dané lokalitě.


Jaké možnosti přináší plynový kotel?


Plynové kotle se vyrábí také v několika variantách. Vybrat si můžete například dle umístění. Kotel stacionární je postaven na pevné podlaze. Bohužel tak zabírá místo a je tedy vhodnější do rozsáhlejších prostor. Oproti tomu závěsný kotel tento prostor ušetří, protože je připevněn na stěně a jeho využití je tak rozšířenější. Další varianty, které byste měli zvážit je, zda budete mít zájem o kotel teplovodní, tedy klasický, či kondenzační. Klasický kotel má vývod do komínu, kam se odvádí veškeré spaliny rovnou ven. Oproti tomu kondenzační plynové kotle využívají tyto spaliny znovu, tím, že z nich zužitkují další teplo. Jsou tedy úspornější, ale zároveň dražší. Přesto je však návratnost investice vysoká.


Výhody elektrokotle

Výhodou elektrických kotlů oproti kotlům plynovým je nižší pořizovací cena. Důvodem je, že není potřeba zavádět plynovou přípojku a stavět komín. Další předností je nižší sazba za spotřebovanou energii od dodavatele. Elektrokotel se také může využít jako další zdroj tepla, kdy hlavní zdroj vytápění, například kotel na tuhá paliva, tepelné čerpadlo a jiné, nestačí. 


Kotel by měl být nainstalován profesionální firmou, která ví, co dělá a je potom zodpovědná za instalaci a zprovoznění. Zprovoznění odborníkem je potom důležitou podmínkou pro možnost uplatnění záruky. Naše firma provádí certifikované montáže kotlů kvalitních značek včetně instalace rozvodů, servisu, záručních a pozáručních oprav. V naší nabídce naleznete kotle DAKON, jednoho z největších výrobců kotlů v České republice, PROTHERM či THERM. V případě, že máte zájem o odbornou konzultaci, neváhejte nás kontaktovat.